12 Haziran 2012

Moskova Metrosu Hayalim...


Bir arkadaşımın sırf bu metroyu görmek için Moskova 'ya gideceğini duyunca sizin de ilginizi çekebileceğini düşündüm.

İlk başta sadece metroyu görmek için gidilir mi denebilir ama fotoğrafları inceledikten sonra ben de gidip gezme fikrine sıcak bakıyorum artık. Ki şu zamanlar tam gitme vakti. Bence imkanınız varsa bu fırsatı kaçırmayın. Hatta giderseniz fikirlerinizi bana yazmadan dönmeyin :)


Hatta ben fotoğraflara baktıkça işi abartıp moda çekimi yapmak istiyorum. Bunu ilk ben düşünüyor olamam heralde ama araştırmalarıma göre daha önce burada hiçbir moda çekimi yapılmamış. 
Sanatsal boyutunu da düşünürsek hayal etmesi bile mutlu ediyor beni. :) 

Şimdi kısa bir bilgi ve resimlerle gitmiş kadar olalım mı? Ne dersiniz? 

Moskova Metrosu‏      Rusya'nın Başkenti Moskova'da bulunan bu metro, dünyanın en eski ve büyük metrolarından biri sayılıyor.  Josef Stalin tarafindan 1931`de inşasına baslanılan Moskova Metrosu, günümüzde büyüklük bakımından New York, Paris veya Londra metroları ile karşılaştırılsa da iç mimari ve dekorasyon bakımından dünyanın en güzel metrosu olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Herbiri sanat harikasi olarak kabul edilen istasyonlarda hergün yaklaşık 8 milyon kişi taşınmaktadır. 
Ülkeye gelen turistlerin ziyaret etmek istedikleri yerlerin başında geldiği için başlı başına turizm kaynağı olmuştur.

Metronun haritasına bakıldığında başka sistemlerde olmayan ilginç bir kurgusunun olduğu dikkatlerden kaçmayacaktır.  Metro ağının yapımı inanılmaz bir hızla gerçekleştirilmiştir.
20 yıl içinde 65 kilometrelik yolda 45 istasyon yapılmıştır. Toplam 12 hattın bulunduğu Moskova Metro’sunda her hattın kendine ait ismi ve rengi bulunmaktadır. Hatlar genellikle Moskova’nın dışından merkezine doğru yönlenmiştir. Ayrıca hattın ismi ve istasyonların isimleri yolculuk sırasında anons edilmektedir. Anonsu yapan kişi erkek ise bindiğiniz trenin yönü Moskova’nın merkezine doğru gidiyor, kadın ise merkezden dışarı doğru gidiyor anlamı taşımaktadır.
 
          Ayrıca istasyon isimleri tabiatıyla Rusça yazdığı için ve İngiliz lisanına pay vermediklerinden dolayı yön bulmanız çok zor… Bu nedenle her şeyden önce bir Moskova  Metrosu planı edinmeniz gerekiyor. 
Öyle Moskova Metrosu’nda hemen plan bulabileceğinizi zannetmeyin. O nedenle seyahate çıkmadan önce internetten metro planını indirmenizde fayda var. İndiremezsiniz mutlaka Moskova’ya indiğinizde bir büyük otelden veya Metro istasyonlarından birine girerek Moskova haritasıyla, metro planını isteminiz sizin için hayati bir ihtiyaç olabilir. 

 


Detayı çok olan bir konu olduğundan yazıyı karmaşık hale getirmemek için geniş çaplı bir yazı yazmak istemedim. O yüzden bu muhteşem sanat eserinden fotoğraflarla noktalıyorum yazımı.  Umarım bir gün gidip görmek kısmet olur.  :))Moskova Metrosu‏
Moskova Metrosu‏


Moskova Metrosu‏


 
 
 Dünya'nın en uzun metrolarından biri...
  

5 yorum:

Adsız dedi ki...

vauvvvv ne güzelmiş cidden ya bende merak ettim şimdi

iiremimObenim dedi ki...

Merak edilmeyecek gibi değil sahiden :)

Prensesin Masalı dedi ki...

cok cok güzelmis :) gidesim geldi bende Prensesin Masalina beklerim Sevgiler :)

http://prensesin-masali.blogspot.com/

iiremimObenim dedi ki...

Umarım ikimize de görmek kısmet olur :)

Unknown dedi ki...

Gelın ben sıze yardımcı olurum :D

Yorum Gönder